تشریح قسمت های مختلف نرم افزار MOBOTX

این نرم افزار از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که به تشریح آن خواهیم پرداخت ابتدا این نرم افزار دوربین مدار بسته را نصب کنید سپس مراحل زیر را انجام دهید .

نوار عنوان

در قسمت بالای پنجره اصلی یک نوار رنگی وجود دارد که نام نرم افزار و نام پروژه مربوطه را نشان می دهد و جهت جابه جایی پنجره کافی است که بر روی قسمتی از نوار عنوان ( بجز قسمت های کنترلی ) عمل کشیدن  را به سمت دلخواه انجام دهیم. در نوار عنوان، نام پنجره، سه دکمه در سمت راست جهت بستن، حداکثر مقدار نمایش پنجره یا به حالت قبلی برگرداندن آن، دکمه فرستادن پنجره به صورت دکمه ای روی نوار وظيفه  و آیکون نرم افزار MOBOTX در سمت چپ وجود دارد.

نوارمنو

در پایین نوار عنوان یک منو افقی وجود دارد که با کلیک روی هر یک از عناوین این نوار، منو مرتبط با آن باز می شود. هر یک از این منوها شامل گزینه های مختلفی است که با کلیک روی آنها بلافاصله اجرا می شوند. با کلیک روی گزینه هایی که سه نقطه در مقابل آنها قرار گرفته است یک کادر محاوره ای باز می شود و امکان انجام تنظیم های بیشتر برای چگونگی اجرای آن را فراهم می کند که در این قسمت برخی از این کادرهای محاورهای مهم تشریح می گردد. اگر جلو بعضی از این گزینه ها علامت مثلث سیاه رنگ وجود داشته باشد از وجود منو دیگر خبر می دهد.

تذکر:  بعضی از گزینه ها کمرنگ و غیر فعال است و اگر عمل خاصی انجام بگیرد آنها پر رنگ می شوند و امکان اجرای آن ها بوجود می آید. برای فعال کردن این نوار می توان از ALT یا F10 و یا موس استفاده کرد.

افزودن چیدمان جدید

دو نوع چیدمان در این نرم افزار می توان ایجاد کرد:  نوع اول دارای پس زمینه پلان طبقات یا سایت و …. است:

نوع دوم بدون هیچ گونه پس زمینه ای تنها پنجره های نمایش را نشان می دهد. هر دو این چیدمان ها از طریق گزینه Layout در نوار منو و کلیک روی گزینه New و ظاهر شدن کادر محاوره ای New Layout قابل افزودن به پروژه مربوطه هستند .

افزودن منابع تصویری

منابع تصویری که می توانند دوربین و انواع تصاویر ضبط شده باشند، از طریق گزینه Video Source در نوار منو و کلیک روی گزینه Add و ظاهر شدن کادر محاوره ای Add Video sources قابل افزودن به جانمایی مربوطه هستند.

پس از نصب و راه اندازی این نرم افزار ، این کادر ظاهر می شوند و به طور خودکار شروع به یافتن منابع متصل به سیستم می کند.

دکمه های پراهمیت نرم افزار همچون نمایش زنده با یک دوربین و یا چاپ در این قسمت قرار دارد.

صفحه نمایش  تمامی دوربین های مداربسته مربوط به چیدمان انتخاب شده به همراه پلان ساختمان در این صفحه نمایش داده می شود.

لیست هشدارها

در این قسمت لیستی از تصاویر دوربین های مداربسته در وضعیت های هشدار به ترتیب زمانی نمایش داده می شود. با دوبار کلیک کردن بر روی هر یک از تصاویر می توان اقدام به مشاهده یا ضبط و اخذ پشتیبان از صحنه هشدار کرد .

پنجره هدایتگر

از اجزای زیر تشکیل یافته است:

چیدمان ها:  یکی از امکانات جالب این نرم افزار لایه بندی و دسته بندی دوربین هاست و به این ترتیب میتوان با کلیک بر روی نام هر لایه دوربین های مداربسته زیر گروه آن را مشاهده کرد. در هر چیدمانی تمامی دوربین های مداربسته نصب شده در آن نمایش داده می شوند.

منابع تصویر: تمامی دوربین های مداربسته موجود در سیستم در این قسمت نمایش داده می شوند. یکی از امکانات جالب این نرم افزار زمانی اهمیت می یابد که کاربر میخواهد تصویر تعداد زیادی دوربین را از راه دور و از یک بستر ارتباطی با پهنای باند پایین مشاهده کند. در این حالت می توان تمام دوربین های مداربسته را به صورت کوچک در این قسمت نشان داد و با کلیک بر روی هر تصویر، تصویر بزرگ شده و با کیفیت آن دوربین را دید.

جستجو بر طبق حادثه:  بر طبق حوادث و دوره های زمانی ( به عنوان مثال ، تمامی دوربین هایی که در شب گذشته در محوطه پارکینگ دارای هشدارهای حرکات مشکوک بوده اند ) .

<ulclass=”just”></ulclass=”just”>

  • ذخیره محلی: ذخیره تصاویر مربوط به حرکات اشخاص مشکوک و یا ورود به مناطق ممنوعه

پنجره نمایش تصاویر:

نمایش عکس ها یا تصاویر ضبط شده و همچنین پخش تصاویر تمامی دوربین های مداربسته در یک زمان مشخص ، و یا در بازه ای دیرتر یا زودتر

پنجره کنترل چرخش و بزرگنمایی:

جهت دوربین های مداربسته دارای قابلیت PTZ ، با استفاده از ابزار موجود در این پنجره می توان اقدام به چرخش دوربین در راستای افقی یا عمودی کرد .

پنجره مربوط به دکمه های نرم افزاری دوربین تمامی توابع عملکردی خاص تعریف شده برای هر دوربین در این قسمت قرار داده شده است .

MOBOTX از چند ابزار دیگر برای کمک به طراح دوربین های مداربسته مگاپیکسلی بهره می برد. یکی از آنها ابزار محاسبه ظرفیت هارد دیسک مورد نیاز جهت ذخیره تصاویر است. با توجه به آن که تصاویر سه مگاپیکسلی حجم زیادی از پهنای باند و و هارد دیسک را به خود اختصاص می دهد، این ابزار کمک می کند تا بر اساس تعداد دوربین ها، کیفیت مورد نظر ضبط تصاویر از VGA تا OXGA و نحوه ضبط دائمی یا براساس تشخیص حرکت در تصویر و در نهایت براساس تعداد فریم ها یا سرعت پخش تصویر توسط دوربین مقدار هارد دیسک مورد نیاز محاسبه شود.

ابزاری وجود دارد که به طراح کمک می کند تا ابعاد هر جسمی را در تصویر محاسبه کند. اهمیت این ابزار از این جهت است که به عنوان مثال ، اگر بخواهیم جهت دریافت تعداد پیکسل مناسب از صورت یک فرد جهت اطمینان از شناسایی چهره شخص داشته باشیم، این نرم افزار با گرفتن داده های فاصله دوربین از جسم ، نوع لنز و ابعاد جسم مورد نظر ، تعداد پیکسل های اختصاص داده شده به آن را در تصویر ضبط شده نشان دهد.

آموزش های مرتبط :


امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 2 =