تاریخچه دوربین مداربسته

دوربین مداربسته به کلیه دوربینهایی اطلاق می شود که در محل خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می کنند. از آنجا که اغلب این دوربین ها در حفاظت ، نظارت و سیستم های مانیتورینگ امنیت به کار می رود . این واژه بیشتر به همین حیطه بر می شود اما معنی فنی آن حتی دوربین های ویدئو تلفن و  کنفرانس را نیز در بر  می گیرد .

نخستین سیستم مدار بسته در سال ۱۹۴۲ میلادی توسط شرکت زیمنس آلمان به منظور مشاهده پرتاب  موشک های V2 نصب شد. یک مهندس آلمانی بنام ” والتر بروج ”  مسئول طراحی و نصب این سیستم بود. از آن پس سیستم های ضبط تصاویر دوربین مداربسته در برخی پایگاه های فضایی بزرگ جهت ضبط تصاویر پرتاب موشک ها به کار گرفته شد و خیلی زود روی موشک ها نصب شد تا جایی که تصاویر را همراه با صدا به زمین ارسال کرد. اولین بار سیستم دوربین مداربسته در اماکن عمومی آمریکا در سال ۱۹۷۳ رونمایی شد.

زمانی که در میدان تایمز نیویورک اولین دوربین مداربسته به منظور جلوگیری از جرایم در محدوده نصب شد، نقش چشم گیری در کاهش جرایم ایفا نکرد. تا این که در سال ۱۹۸۰ دوربین های مداربسته در سطح گسترده ای در سراسر آمریکا به خصوص در مراکز عمومی به کار گرفته شدند تا راهی ارزان تر در مقایسه با به کارگیری نیروهای پلیس برای شناسایی جرایم شناخته شد.

برخی از حرفه ها و مشاغل، به خصوص آنهایی که بیشتر در معرض سرقت قرار داشتند، نیز به تدریج به دوربین مداربسته روی آوردند. در سال ۱۹۹۰ دستگاه های ضبط تصاویر با شناسایی حرکت وارد بازار شدند که استفاده از دوربین مدار بسته را در این کشور بسیار بیشتر کرد که تا قبل از آن دستگاه های ضبط تصاویر تا حد زیادی از نظر میزان حجم ذخیره بسیار محدود بود.

از نیمه دوم سال ۱۹۹۰، پلیس دوربین های زیادی را در سطح شهرها به خصوص مراکز عمومی، مدارس و پروژه های  ساختمانی نصب کرد و بین سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰، استفاده از دوربین های مداربسته در بسیاری از کشورها رواج یافت.

اختراع مالتی پلکسرها در سال ۱۹۹۰ اجازه ترکیب تصاویر چندین دوربین را فراهم ساخت که در نتیجه آن امکان نمایش همزمان تمامی دوربین ها بر روی یک مانیتور و ضبط آنها بر روی یک نوار ویدئویی مغناطیسی VCR فراهم شد که توانایی قابل توجهی در آن دوران محسوب می شد و تأثیر زیادی در فراگیر این فن آوری داشت.

اختراع سیستم های ضبط دیجیتال و جایگزینی آن با نوع آنالوگ آن مرحله بعدی رشد این فن آوری بود که باعث سادگی به کارگیری و نصب این سیستم شد.

شرکت Axis با اختراع و راه اندازی دوربین شبکه در سال ۱۹۹۶ به منظور برآورده کردن تقاضای روزافزون مشتریان برای بهره مندی از سیستم های نظارتی هوشمندتر ، نسل جدیدی از این سیستم ها را ارائه کرد.

آموزش های مرتبط :


امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 13 =