تکنیک های بهبود کیفیت تصاویر (قسمت سوم)

قسمت سوم از آموزش تکنیک های بهبود تصاویر در ادامه مطلب

فیلتر کردن نواحی خاص از دید دوربین مداربسته

در هنگام نظارت از مناطق خاص، در صورتیکه نیاز باشد تا بخشی خاصی از مکان مورد نظر مورد مانیتورینگ دوربین مداربسته قرار نگیرد، مانند پنجره های ساختمان های اطراف، می توان چند ناحیه (بستگی به دوربین مداربسته دارد) را توسط این فیلتر از مانیتور شدن توسط دوربین مداربسته حذف نمود. این فناوری بر روی دوربین مداربسته متحرک و هنگام بزرگنمایی نیز قابل استفاده می باشد

 دوربینهای با حساسیت بالا

این فن آوری بسیار پیشرفته با استفاده از سه فیلتر و حذف نویز و با استفاده از فناوری بالای CCD شرکت Sony این قابلیت را در دوربین مداربسته ایجاد می کند تا در محیط های با شدت نور بسیار کم در حد یکصدهزار ملوکس تصاویری شفاف، واضح و بسیار روشن ارائه نماید. با وجود این فن آوری دیگر فضای تاریک حتی تاریکی مطلق، معنا نخواهد داشت. (یک لوکس نور برابر با مقدار نوری است که یک کبریت روشن تولید می کند).

این فناوری در دوربینهای مداربسته با کنترل سرعت شاتر دوربین، میزان روشنایی به دست آمده از تصاویر تهیه شده توسط دوربین مداربسته را در یک حد متعادل قرار میدهد و با تغییر سرعت شاتر به جای تغییر در کوچک شدن یا بزرگ شدن لنز میزان نور ورودی را در حد متعادل قرار میدهد. این فن آوری AES در مناطقی که فرکانس برق منطقه ۵۰ هرتز باشد قابل استفاده نخواهد بود

 کاهنده ی نویزدیجیتال (DNR)

نورپردازی دوربین های مداربسته در گذشته نه چندان دوره از اهمیت زیادی برخوردار بود و با ورود پروژکتورهای مادون قرمز، و یا دوربینهایی که دارای ledهای مادون قرمز بودند. این مشکل تا حدودی برطرف شد اما تصاویری که در شب توسط دوربینهای مدار بسته روی مانیتور نمایش داده میشد، به طور معمول همراه با برفک بود و تصاویر نیز کیفیت و شفافیت مورد نیاز را نداشت.

این مسأله باعث کاهش کارایی دوربین مداربسته تا حدود ۳۰ درصد می شد و از طرفی روشن کردن محیط در بعضی از مکانها به دلایل حفاظتی همیشه مقدور نبوده و یا بسیار هزینه بود تا این که فن آوری کاهنده نویز به صورت دیجیتالی و یا DNR به بازار عرضه شد

در این دوربین های مداربسته با استفاده از فیلترهایی نویزهای تصویر را حذف می کنند و کیفیت و شفافیت تصاویر به حد مطلوب می رسد. در طراحی سیستم های مدار بسته ممکن است هزینه یک دوربین مداربسته با قابلیت DNR کمی در ابتدا بالاتر از یک دوربین مداربسته معمولی به نظر برسد اما هزینه ی برقی مصرفی برای روشن کردن محیط یک پارکینگ، یا هزینه ی یکیپروژکتور مادون قرمز، اگر به هزینه یک دوربین مداربسته معمولی اضافه شود، هزینه فن آوری DNR توجیه پذیر می شود.

کاهنده های نویز در دو نوع دوبعدی و سه بعدی ارائه شده اند

 پایدارساز تصویر دیجیتالی DIS

حذف تصاویر محو و تار ناشی از تکان خوردن دوربین مداربسته در زمان نوردهی نیازمند به کارگیری فن آوری است که پایدارساز تصاویر دیجیتال یا به اختصار DIS نامیده میشود که عملکرد قابل توجهی نسبت به دوربین مداربسته های متداول دارد . این مشکل در زمان هایی که از شاتر با سرعت پایین و یا از لنز با فاصله ی کانونی بزرگ (تله) استفاده می شود. بیشتر نمایان میشود. تصویر شفاف و بدون لرزش حاصل به کارگیری این فنآوری است. وزش باد، دوربین مداربسته داخل آسانسور، دوربینهای با قابلیت چرخش و تصویربرداری از مسابقات ورزشی از جمله موارد به کارگیری این فن آوری است.

تکان های ناشی از لنز نیز تأثیر مشابه ای ایجاد می کند که DIS آن را بهبود می بخشد

تراز سفیدی خودکار AWB

هنگام تماشای شعله ی یک شمع با دوربین، نقاط سفید رنگ شعله به صورت آبی کمرنگ و نقاط کم دماتر شعله به رنگ زرد مایل به قرمز دیده می شود. در صورتی که در واقعیت این گونه نیست و یا رنگ لباسهای اشخاصی در مقابل دوربین مداربسته در محیط درون اتاق با محیط خارج از اتاق که نور بیشتری دارد، متفاوت است. اما با تماشای مستقیم این اتفاق نمی افتد و چشم انسان خطا نمی کند. چشم انسان رنگ سفید موجود در محیط را متناسب با درجه حرارت آن رنگ احساسی می کند و بقیه رنگها را با توجه به درجه حرارت رنگ سفید موجود در محیط تشخیصی میدهد. این روش در دوربینهای مجهز به AWB نیز به کار گرفته شده است که باعث رفع مشکل عدم ترازی نور سفید در تصاویر به دست آمده از دوربین مداربسته میشود و تصاویر با رنگهای واقعی و متناسب با درجه حرارت رنگ سفید موجود در محیط میدهد (شکل 5-30).

بازه دمایی عملکرد تراز سفیدی در دوربینها بر حسب درجه کلوین بیان میشود که محدوده آن بین ۲۰0۰ تا ۱۰0۰۰ کلوین تغییر می کند یعنی سردترین رنگ (رنگ آبی سیر) از درجه ی رنگ۲0۰۰ کلوین آغاز میشود و به گرمترین رنگ قرمز سیر) با درجه ی رنگ ۱۰0۰۰ کلوین ختم می شود. تراز سفیدی دوربین مداربسته با تغییر دمای رنگ، دمای اضافی نور محیط را جبران می کند.

دمای رنگها بر حسب درجه کلوین

دمای رنگها بر حسب درجه کلوین

مطالب مرتبط

آموزش های مرتبط :


امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت شرکت در نظرسنجی روی تصویر زیر کلیک کنید
نظر سنجی دوره -