ایجاد امنیت در سیستم حمل و نقل عمومی

ایجاد امنیت در سیستم حمل و نقل عمومی

امنیت یکی از مسائلی است که امروزه به آن اهمیت فراوانی داده می شود و در مکان های مختلف به روش های مختلفی سعی می شود تا این امنیت تامین گردد. یکی از مکان هایی که نیاز است تا به منظور حفظ ایمنی به صورت شبانه روزی نظارت گردد، سیستم های حمل و نقل عمومی می باشد. این نظارت با استفاده از دوربین های مدار بسته صورت گرفته و نهادهای دولتی موظفند تا آن را مدیریت نمایند. ما در این مقاله به نحوه ایجاد امنیت در سیستم حمل و نقل عمومی به وسیله دوربین مداربسته می پردازیم.

 فواید دوربین مدار بسته سیستم حمل و نقل عمومی

دوربین های مدار بسته امروزه نقش مهمی را در تمامی جوامع ایفا می کنند.

استفاده از دوربین های مبتنی بر فناوری دوربین مدار بسته در افزایش اعتماد به نفس جامعه در حمل و نقل عمومی و بهبود حمایت از مراجعه کنندگان، کارمندان، اتومبیل های ریلی و زیرساخت های مهم موثر است. سیستم دوربین مدار بسته تصاویر مسافران و رانندگان را ضبط می کند. نصب دوربین در این اماکن اهداف کلیدی زیر را دنبال می کند:

 • ترس از جرم را کاهش می دهد و به مردم و کارمندان اطمینان می بخشد تا با خیال راحت در سیستم های حمل و نقل عمومی رفت و آمد نمایند.
 • از ایجاد جرم، آسیب به زیرساخت ها و وسایل نقلیه، بی نظمی عمومی، رفتارهای غیرقانونی و رفتارهای نامناسب پیشگیری، جلوگیری و آنها را کشف می کند.
 • به عنوان یک ابزار مدیریت ریسک در برابر فرار از کرایه دادن و به عنوان دفاعی در برابر ادعاهای کلاهبرداری، به ویژه برای افرادی که در هنگام تصادف مجروح شده اند، عمل می کند.
 • در میانجیگری اختلافات، حل شکایات، بررسی تصادف های ایجاد شده در جاده ها، نظارت بر کارمندان سیستم حمل و نقل عمومی و غیره کمک بسیاری می کند.
 • می توان از اطلاعات جمع آوری شده از طریق دوربین مدار بسته در شبکه حمل و نقل عمومی استفاده کرد و به دستگیری مجرمان پرداخت. تصاویر این دوربین ها برای پلیس اهمیت زیادی دارد.
 • مجرمان را به دلیل جرایم جنایی، آسیب های جنایی، بی نظمی عمومی، حوادث رانندگی در جاده ها و آزارها تحت نظارت، شناسایی، دستگیری و پیگرد قانونی قرار می دهد.
 • شکایات یا تخلفات را بررسی می کند و شواهدی را ارائه می دهد که براساس آنها اقدامات کیفری، مدنی و انتظامی انجام می گردد.
 • داده های مسافرتی و حمل و نقل را برای نظارت و پشتیبانی از اهداف و ابتکارات برنامه ریزی شبکه جمع آوری می نماید و در صورتی که نیاز به کسب اطلاعاتی در رابطه با مسافران باشد، می توان از تصاویر دوربین های مدار بسته استفاده نمود.

محل قرارگیری دوربین های مدار بسته در سیستم حمل و نقل عمومی

این دوربین ها معمولاً در ایستگاه ها، سکوها، داخل وسایل نقلیه، مناطق خدمات مشتری و لابی های عمومی، دستگاه های فروش بلیط، انبارها، اسکله های بارگیری و کمیسرها نصب می شوند.

اخیراً مشاهده شده است که مناطقی که کارمندان در آن حضور دارند، انبار تجهیزات و محل های ذخیره سازی، جعبه های پست های الکترونیکی یا جعبه های اتصال، سیستم تماس هوایی و حق تقدم نیز به مکان های بالقوه ای برای قرار دادن دوربین ها تبدیل شده اند و می توان با نصب دوربین در این اماکن از فعالیت های سارقان، متجاوزان و تروریست ها جلوگیری کرد.

همچنین بخوانید: آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش plc

چگونگی عملکرد دوربین مدار بسته در سیستم حمل و نقل عمومی

پس از نصب سیستم نظارت تصویری، یک تصمیم مهم این است که آیا دوربین ها در زمان واقعی کنترل می شوند یا صرفاً برای تحقیقات پزشکی قانونی استفاده می گردند. پس از تصمیم گیری، باید به سوالات اضافی پاسخ داده شود. به عنوان مثال، اگر سیستم در زمان واقعی مشاهده شود، آیا همیشه کنترل می شود یا فقط در ساعات کار، و چه کسی نظارت را انجام می دهد. این که پلیس امنیت، پلیس عملیاتی یا ترکیبی از این کارکنان عمل نظارت بر دوربین ها را انجام می دهند اهمیت زیادی دارد.  

سوالات اضافی ممکن است در مورد این که آیا افرادی که در املاک سیستم حمل و نقل هستند یعنی مراجعین، کارمندان یا حتی متجاوزین باید مطلع شوند که اقدامات آنها با نظارت تصویری کنترل می شود، ایجاد گردد. علائم مربوط به استفاده از دوربین مداربسته به طور معمول در تمام مناطقی که دوربین مدار بسته در آن کار می کند، نمایش داده می شود. از جمله این مکان ها می توان به در ورودی های اتوبوس ها و سایر سیستم های حمل و نقلی اشاره کرد.

عموم مردم این حق را دارند تا از منطقه ای تحت نظارت دوربین مداربسته قرار دارد اطلاع داشته باشند. آگاهی از وجود دوربین مداربسته می تواند رفتار نامناسب را از بین ببرد و ممکن است به شما در کاهش نگرانی در مورد نفوذ به حریم خصوصی کمک بسیاری نماید.  

دوربین مدار بسته

کیفیت و نگهداری دوربین مدار بسته در سیستم حمل و نقل عمومی

تجهیزات دوربین مداربسته باید به طور مداوم  نظارت و نگهداری گردند و تصاویری با کیفیت کافی برای شناسایی در قالب مناسب با مهر تاریخ و زمان تولید نمایند.

رویه ها و برنامه هایی که باید توسط فردی که از دوربین های مدار بسته محافظت و نگهداری می کند، اجرا شود شامل موارد زیر می باشد:

 • بررسی عملکرد دوره ای دوربین مدار بسته
 • تعیین موقعیت مناسب دوربین ها برای گرفتن یک میدان دید مناسب
 • تعمیر و نگهداری معمول مطابق با مشخصات سازنده دوربین
 • تهیه سیستم های پشتیبان کافی از تصاویر دریافت شده
 • همگام سازی با استانداردها در زمان مناسب
 • امنیت و حفاظت از تمامی تجهیزات موجود

امنیت فیزیکی و الکترونیکی تصاویر دوربین مداربسته برای یکپارچگی سیستم بسیار مهم است. داده های دوربین مدار بسته می توانند در معرض طیف وسیعی از خطرات امنیتی داخلی و خارجی از جمله دستکاری، سوء استفاده یا از دست دادن اطلاعات شخصی قرار بگیرند. بنابراین، سازمان ها باید اقدامات منطقی انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که اطلاعات شخصی آنها در اختیار شما قرار گرفته و با اقدامات مدیریت سوابق مناسب و همچنین امنیت داخلی و خارجی محافظت می شود.

برخی از اقدامات برای ایمنی عبارتند از:

 • نگهداری تجهیزات دوربین مداربسته، اتاق کنترل، مانیتور، فیلم و تصاویر محافظت شده از دسترسی غیر مجاز
 • محدود کردن دسترسی و عملکرد دوربین مداربسته، از جمله مشاهده نمایشگرها و فیلم ها، فقط برای کارکنان کاملاً آموزش دیده و مجاز در سطح مدیریتی مناسب، فقط برای اهداف عملیاتی و رسمی
 • ارائه سطح بالایی از امنیت داده های دوربین مدار بسته از جمله فرآیندهای رمزگذاری و احراز هویت، با دسترسی همه پرسنل به طور منحصر به فرد شناسایی و به صورت الکترونیکی وارد سیستم می شود
 • آموزش کافی برای کلیه کارکنان عامل در استفاده از دوربین مداربسته و هرگونه سیاست ها و رویه های قابل اجرا، از جمله رازداری و حریم خصوصی

استفاده از دوربین های مدار بسته در وسایل نقلیه

سیستم های نظارت بر هواپیما و اتوبوس ها سابقه طولانی تری نسبت به واگن های ریلی دارند. بسیاری از سیستم های پیشگام استفاده از دوربین های مدار بسته در اتومبیل های ریلی، به صورت آژانس های چندمنظوره ای بودند که پس از استفاده موفقیت آمیز در اتوبوس ها، نظارت را بر روی ماشین های ریلی و قطارها نیز گسترش دادند.

نتیجه گیری

با توجه به این که دوربین های مدار بسته در تمام بخش های جامعه نقش مهمی را ایفا می کنند، استفاده از آنها در سیستم های حمل و نقل عمومی نیز دارای مزایای بیشماری بوده و از بروز بسیاری از جرائم در این سیستم ها جلوگیری می کند. وجود دوربین های مدار بسته در سیستم حمل و نقل عمومی باعث گسترش و پیشرفت این سیستم ها در سراسر نقاط دنیا شده است و امنیت را تا حد زیادی در این مکان ها فراهم نموده است.

ما در این مقاله به طور کامل به بررسی ایجاد امنیت در سیستم حمل و نقل عمومی به وسیله دوربین مداربسته پرداختیم و متوجه شدیم که وجود این سیستم امنیتی و نظارتی چه پیشرفت هایی را در امنیت جامعه حاصل کرده است و باعث شده تا اطمینان مردم به وسایل حمل و نقل عمومی افزایش یافته و استفاده از آنها بیشتر گردد.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید . برخی دیگر از دورهای در حال برگزاری موسسه فن آموزان شامل آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش برق ساختمان ، آموزش نصب کرکره برقی ، آموزش سیم پیچی موتور و … می باشد. برای اطلاع از لیست تمامی دوره ها به صفحه اصلی مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

پیام به پشتیبان