انواع فن آوری حسگرهای دوربین مداربسته

انواع فن آوری حسگرهای دوربین مداربسته

 حسگرهای نوری از هزاران ردیفالمان نیمه هادی بسیار کوچک و حساسیت به نور تشکیل شده اند که می توانند ذرات یا فوتونهای نور را به بار الکتریکی تبدیل کنند. هرچه شدت نور تابیده شده بر این عناصر الکترونیکی ریز بیشتر باشد، میزان الکتریسیته تولید شده توسط آنها نیز بیشتر می شود. در دوربین های مداربسته از دو فن آوری CCD و CMOS جهت حسگر نوری استفاده می شود. با این که این دو فن آوری از نظر ماهیت تفاوت چندانی باهم ندارند، اما در نحوه استفاده از نور دریافت شده و انتقال آن به صورت سیگنال های الکتریکی متفاوت هستند.

در حسگرهای CCD بار الکتریکی تولید شده در هر سلول باید به صورت تک به تک و ردیف به ردیف خوانده شود و قبل از آن که حسگر بتواند آماده ی ثبت تصویر بعدی شود باید تمام اطلاعات مربوط به عکسی قبلی یعنی الکتریسیته حاصل از تابش نور تصویر قبلی از روی ان پاک شود. در حسگرهای CMOS، هر عنصر حساس به نور می تواند جداگانه خوانده شود زیرا دارای یک مختصاتX و ۷ منحصر به فرد است که قابل آدرس دهی و خوانده شدن است.

حسگرهای دوربین مداربسته

هر پیکسل در حسگرهای CMOS دارای چند ترانزیستور و المان نیمه هادی مرتبط است که در کنار آنها قرار می گیرد، بنابراین برخی از فوتون های نور به جای اینکه با سطح سلول های نورسنج برخورد کنند. با این نیمه هادیها برخورد کرده و به هدر میروند. بنابراین تجربه نشان داده است که حسگرهای CCD به دلیل سادگی ساختمان و عدم استفاده از المان های نیمه هادی اضافی، سیگنال شفاف تری تولید می کنند و به همین دلیل تصاویر ثبت شده توسط آنها شفاف تر است و کیفیت بیشتری دارد. حسگر CMOS به دلیل قابلیت آدرس دهی دقیق هر پیکسل دارای کاربردهای چند منظوره است و علاوه بر ثیت تصویر می توان از آنها برای نورسنجی فوکوس خودکار و کارهای دیگر مورد نیاز در زمان تصویربرداری استفاده کرد. بنابراین حسگرهای CMOS باهوش ترند و می توانند خیلی از عملیات پردازش تصویر را به جای واگذاری به پردازنده دوربین مداربسته دیجیتالی خود انجام دهند. همچنین، مصرف برق این حسگرها دهها برابر کمتر از حسگرهای CCD است.

مطالب مرتبط

آموزش های مرتبط :


دوربین

Admin Fanamoozanمشاهده نوشته ها

من مهدی هستم و فارغ التحصیل رشته برق می باشم. حدود 10 سال بصورت عملی در حوزه برق و تاسیسات کار کرده ام و تجارب زیادی در این زمینه کسب کرده ام. مطالبی که منتشر میکنم تلفیقی از دانش و تجربه بنده در این زمینه می باشد. همچنین به مباحث تعمیرات موبایل، هوشمندسازی ساختمان، برق ساختمان و صنعتی و سیم پیچی موتور علاقمندم. امیدوارم از مطالب درج شده رضایت کافی را داشته باشید.

قسمت دیدگاه ها غیرفعال است