آموزش انواع زبان های برنامه نویسی plc

آموزش انواع زبان های برنامه نویسی plc

در برنامه نویسی plc پنج زبان متداول وجود دارد. یکی از اولین و شاید مهم ترین مزیت های این موضوع در این است که بر روی یک سیستم قابل برنامه نویسی  (مانند plc)، می تواند برنامه نویس با توجه به برنامه که به آن سپرده شده است یکی از زبان ها که قابلیت پیاده سازی ساده تر یا بهتر برای آن وجود دارد را استفاده کند.

زبان ladder logic

این زبان را می توان پایه ای ترین زبان برنامه نویسی plc  ها قلمداد کرد. در گذشته ها بسیاری از مهندسین برق صنعتی مدارات خود را با استفاده از مدارات پایه ای برق صنعتی مانند رله ها و کنتاکتور ها طراحی می کردند. بخاطر اینکه این گروه از مهندسین بتوانند راحت تر وارد دنیای برنامه نویسی و طراحی با plc شوند این زبان به وجود آمد و به عبارتی می توان گفت این زبان تصویری از منطق رله می باشد. در واقع در ابتدای کار با استراتژی  کاهش مدت زمان و هزینه برنامه نویسی plc این زبان به وجود آمد. از آنجایی که اکثر پروژه های برق صنعتی با مفهوم مشابه برق صنعتی قابل پیاده سازی و برنامه نویسی راحتی می باشد این زبان امروزه همچنان محبوبترین زبان در بین برنامه نویسان plc می باشد.

از آنجایی که این زبان بسیار کاربردی است به توضیح بیشتری از آن می پردازیم .

در این زبان که گرافیکی نیز می باشد هر خط برنامه نویسی Rung نام دارد  و برنامه به ترتیب از بالاترین rung شروع شده و به ترتیب به پایین می آید. ورودی ها(  (inputدر سمت راست قرار میگیرند و خروجی ها (output) در سمت چپ قرار می گیرند.در شکل زیر نمونه ای از این زبان آورده شده است.

انواع زبان های برنامه نویسی plc

زبان mnemonic instruction

این زبان مشابه یا به عبارتی دقیقا خود ladder  با بیان دیگری می باشد. به راحتی می توان زبان ladder را به این زبان تبدیل کرد یا به صورت برعکس این کار را کرد. در شکل  زیر یک برنامه با زبان لدر و متناظر با آن با زبان mnemonic instruction نوشته شده و مثال خوبی برای مقایسه این دو که در حقیقت یکی هستند با دو بیان مختلف می باشد.

زبان mnemonic instruction

زبان (Sequential Function Charts (SFC

این زبان امروزه بسیار طرفدار پیدا کرده زیرا بسیار شبیه به فلوچارت نوشتن است و حتی قویتر از زبانهای مشابه فلوچارتی نیز می باشد زیرا در فلوچارت فقط یک مسیر جریان دارد اما اینجا همزمان چند مسیر می توانند با هم در جریان باشند. برای نوشتن برنامه های پیچیده که نوشتن ladder آن ممکن است بسیار پیچیده شود و عملا قابل انجام نباشد این زبان بسیار پرکاربرد می باشد.برای برنامه هایی که در آن ترتیب حائز اهمیت هست از این زبان استفاده می شود. در انتها ،  در زیر مثالی آورده می شود که مقایسه ای بین فلوچارت و sfc را انجام می دهد.

زبان Sequential Function Charts (SFC)

زبان برنامه نویسی (Structured Text (ST

در این زبان برنامه نویسی شاهد پیشرفت روز افزون توسعه زبان برنامه نویسی و شبیه شدن آن به زبان های مشابه پاسکال و بیسیک هستیم . در واقع این زبان رابط خوبی برای مهندسینی است که از دنیای برنامه نویسی متنی مانند پاسکال یا بیسیک می خواهند وارد دنیای برنامه نویسی شوند. برای کسانی که می خواهند الگوریتم های کنترلی را پیاده سازی کنند این زبان بهترین انتخاب ممکن می تواند باشد. برای آشنایی بیشتر در زیر مثالی از این مدل برنامه نویسی آورده شده است.

زبان برنامه نویسی Structured Text (ST)

زبان برنامه نویسی (Function Block Diagram (FBD

زمانی که شما می خواهید برنامه نویسی کنید شاید راحت ترین مدل کاری استفاده از این زبان برنامه نویسی باشد. در واقع در این زبان برنامه نویسی از مفاهیم بلاک ها استفاده شده است .هر بلاک مشخص کننده یک عملگر یا به عبارتی یک فانکشن می باشد. ایده اصلی قرار دادن این زبان برنامه نویسی این بود که با استفاده از ورودی ها و روابط موجود و قرار دادن بلاک ها بتوان خروجی مطلوب را کنترل نمود. به علت اینکه این زبان برنامه نویسی بسیار نزدیک به مدارات منطقی دیجیتال می باشد و این مدارات معمولا مدارات زیاد پیچیده ای نمی باشند با استقبال زیادی مواجه شده اند .در واقع برنامه نویس با استفاده از ورودی ها که به مجموعه ای از  بلاک ها  متصل هستند خروجی مطلوب را جهت هدف یا اهداف کنترلی تولید می نماید.

در زیر نمونه ای از این سیستم را می بینید.

زبان برنامه نویسی Function Block Diagram (FBD)

دوره های پرطرفدار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان