استانداردهای مربوط به اندازه ی تصاویر دوربین مداربسته(قسمت دوم)

سیستم های تصویری استاندارد که PAL، NTSC و SECOM نام دارند، دارای وضوح تصویر 486 خط هستند. البته سیستم آنالوگ تاکنون مشکلی نداشته است، ولی محدودیت های زیادی برای سیستم های تصویری ایجاد کرده است.

تصاویر آنالوگ و استاندارد SD

این محدودیت ها به شرح ذیل می باشند:

• تجهیزات متداول آنالوگ از 640 در 480 پیکسل تشکیل یافته اند و برای تصاویر بزرگ تلویزیونی مناسب نیستند.

• تصاویر آنالوگ اینترلیس هستند، یعنی تفنگ الکترونیکی فقط نصف خطوط را برای هر عبور تا پایین صفحه پر می کند که این خود باعث لرزش بعضی تلویزیون های آنالوگ می شود.

• کیفیت تصاویر آنالوگ هنگام تبدیل آنالوگ تصاویر کاهش می یابد.

تلویزیون ها و تصاویر دارای کیفیت استاندارد یا SD، به طور معول P480 نیز نامیده می شوند، یعنی از بالا تا پایین 480 ردیف پیکسل وجود دارد.

 وضوح تصویر CIF

وضوح تصویر متوسط در ضبط تصاویر دوربین های مداربسته است. اندازه تفکیک تصویر با این وضوح 240 × 360 است. بیشتر تجهیزات DVR عادی تصاویر را با این وضوح ضبط می کنند. این وضوح در واقع چهار برابر کوچک تر از D1 است.

 وضوح تصویر QCIF

QCIF کوچک ترین وضوح رایج در ضبط دوربین های مداربسته را دارا می باشد که اندازه ای برابر 120 × 176 دارد. CIF در واقع وضوح متوسط در ضبط تصاویر دوربین های مداربسته است. اندازه تفکیک تصویر با این وضوح 240 × 360 است. بیشتر تجهیزات DVR عادی تصاویر را با این وضوح ضبط می کنند. این وضوح در واقع چهار برابر کوچکتر از D1 است.

وضوح تصویر D1

بالاترین وضوح تصویر دوربین های مداربسته آنالوگ 480 × 704 می باشد که در مقایسه با دوربین های مداربسته دیجیتال به شدت ضعیف است. گرچه بسیاری از تجهیزات DVR امکان ضبط با این وضوح را دارند، اما تعداد اندکی از آن ها امکان ضبط تمام کانال ها با سرعت 30 تصویر در ثانیه را دارند. این دستگاه ها را در اصطلاح FULL D1 می نامند که البته تفاوت قیمت زیادی با تجهیزات عادی دارند. برای بقیه دستگاه ها ضبط با این وضوح می تواند به تعدادی کانال محدود شود یا کمتر از 30 تصویر در ثانیه باشد.

در پروژه هایی همچون کازینوها به کارگیری وضوح تصویر D1 برای تمامی کانال ها اجبار قانونی دارد که بالاترین وضوح تصویر است که می تواند در DVRها با سرعت حقیقی به کار گرفته شود. در صورت انتخاب وضوح تصویر بالاتر، باید از سرعت فریم ها کاسته شود.

وضوح CIF شامل تصویری با 240 × 360 پیکسل می باشد که در نتیجه برای هر کانال، یک CIF با سرعت حقیقی (30 فریم در ثانیه)، DVR نیاز به پردازش 20،275،200 بیت اطلاعات دارد (امروزه بیشتر پیکسل ها شامل هشت بیت برای هر پیکسل هستند):

20،275،200 = 8 × 30 × 240 × 352

و به همین ترتیب وضوح D1 شامل تصویری با 480 × 720 پیکسل می باشد که در نتیجه برای هر کانال، یک D1 با سرعت حقیقی (30 فریم در ثانیه)، DVR نیاز به پردازش 82،944،000 بیت اطلاعات دارد.

وضوح 960H تعداد پیکسل های موثر در جهت افقی حسگر تصویر CCD را ارائه می دهد که می تواند دارای وضوحی برابر 240 × 352 پیکسل باشد که بیشترین وضوحی است که در دوربین های مداربسته آنالوگ قابل ارائه است.

پس استاندارد D1 سایز تصویر با وضوح کامل به حساب می آید و فرمت CIF، 4/1 (یک چهارم) سایز تصویر در استاندارد D1 می باشد.

وضوح تصویر 960H

وضوح 960H تعداد پیکسل های موثر در جهت افقی حسگر تصویر CCD را ارائه می دهد که می تواند دارای وضوحی برابر 582 × 960 پیکسل باشد که بیشترین وضوحی است که در دوربین های مداربسته آنالوگ قابل ارائه است. حرف H به Horizontal (افقی) و 960 به تعداد پیکسل های افقی اشاره دارد. تمامی سیستم های QCIF، CIF و D1 از نسبت تصویر 4:3 استفاده می کنند که تا قبل از ظهور نمایشگرهای HD مناسب به نظر می رسیدند، اما با ایجاد وضوح 960H، نسبت تصویر 16:9 به کار گرفته شد که برای استفاده در نمایشگرهای عریض بسیار مناسب است. تصاویر 960H نسبت به D1، 34 درصد بزرگتر هستند. این افزایش در اندازه تصاویر باعث بهبود کیفیت و بالا بردن جزئیات تصاویر می شود.

وضوح 960H مرز بین سیستم های آنالوگ و دیجیتال است. جهت انتقال وضوح 960H می توان از کابل کواکسیال و کانکتور BNC استفاده کرد. لازم به ذکر است که سیستم با وضوح 960H از سیستم های معروف به HD-SDI متفاوت است و تنها شباهت آن ها به کارگیری کابل کواکسیال و کانکتور BNC جهت انتقال تصاویر است. سیستم HD-SDI یک سیستم دیجیتال است که قادر به ارائه تصاویر با کیفیت 1080P است و نوع سیستم ضبط تصویر آن نیز متفاوت است.

مطالب مرتبط

آموزش های مرتبط :


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

پیام به پشتیبان