آرایش فیلترهای رنگی در دوربین مداربسته

آرایش فیلترهای رنگی در دوربین مداربسته

حسگرهای حساس به نور دوربین مداربسته (CCD و CMOS) به صورت تک رنگ می باشند و به تنهایی قادر به تشخیص رنگها نیستند، بنابراین طی عملیات نورگیری فیلترهایی جهت تشخیص رنگ های اصلی در جلوی حسگر به کار می روند. خروجی این فیلترها به صورت آنالوگ است که پس از عبور از یک مبدل به دیجیتال تبدیل می شوند. هر بازتابش نور در پرتو ساطع شده از جسمی که از آن عکسی گرفته شده است، به عنوان یک پیکسل (کوچکترین واحد قابل مشاهده هر عکس) شناخته می شود که در نهایت این پیکسل ها تصویر کلی را تشکیل می دهند. الگوی GRGB (سبز- قرمز- سبز-آبی) که در دیگر مشکل زیر نشان داده شده است. از معمول ترین شیوه های آرایش فیلترهای رنگی می باشد.

فیلترهای رنگی

حسگرهای موزائیکی با آرایش GRGB تنها ۵۰٪ از رنگ سبز ، ۲۵٪ از رنگهای قرمز و آبی و که اجزای نور ورودی به دوربین مداربسته هستند را ثبت می کند.

برآورد پیکسل های از دست رفته در هر لایه ی رنگ بر پایه ارزش پیکسل های کناری

همان طور که مشخص است، این تصاویر با آن که در سطح انتظار نیستند اما برای تشخیص  رنگ های صحنه به صورت آیتم های تک به تک کافی می باشند.

تصویر دوربین مداربسته

 پیکسل های از دست رفته در هر لایه رنگ بر پایه ارزش پیکسل های کناری آن برآورد شده است و بقیه کانالهای رنگ براساس الگوریتم های غیرموزائیکی دوربین مداربسته تعیین می شوند. با تلفیق این لایه های رنگ، تصویری بسیار مطلوب و دقیق از ترکیب سه رنگ که بر اساس ارزش گذاری هر پیکسل صورت گرفته، ثبت می شود.

آرایه های دیگری برای فیلترهای رنگی نیز وجود دارند، از جمله CYGM که شامل رنگ های آبی، فیروزهای، زرد و ارغوانی می باشد. به عنوان مثال، شرکت Sony از یک CCD با فیلترهای چهار رنگ (قرمز، سبز، آبی و یشمی) به همراه یک پردازنده جدید تصویر برای این فیلتر چهار رنگ تولید کرده است. با استفاده از این فن آوری، مشکل موجود در بازسازی طبیعی رنگها نسبت به دوربین های مداربسته سابق Sony که از CCD با فیلتر سه رنگ استفاده می کردند. نصف شده است و تصاویری به دست می آید که با تصاویر مشاهده شده توسط چشم انسان همسانی بیشتری دارد و واقعی تر به نظر آید.

دوربین های مداربسته دیجیتال معمولی از CCD با فیلتر سه رنگ اصلی استفاده می نمایند و رنگها با توجه به شدت هر کدام از رنگهای قرمز، سبز و آبی بازسازی میشوند که همانند بازسازی رنگها در مانیتورهای تلویزیون های معمولی است و به هر حال مشخصات این سیستم ها با مکانیزم چشم انسان در تشخیص رنگ متفاوت هستند و تفاوتهایی در رنگهای بازسازی شده نسبت به آنچه که چشم انسان می بیند ایجاد می شود.

علاوه بر توسعه ی فیلتر چهار رنگ، یک پردازنده جدید تصویر برای این حسگر توسعه داده شده است. با این پردازنده، هر کدام از سیگنالهای دریافت شده از چهار رنگ برای تولید سه رنگ اصلی نزدیک به دید انسان با استفاده از محاسبات ماتریسی پردازش می شود. با ترکیب CCD جدید با فیلتر چهار رنگ و پردازنده ی جدید، خطاهای بازسازی رنگها به نصف تقلیل یافته است.

جمع بندی

خود را دارند که در تراشه ی CMOS عملیات تبدیلی بار الکتریکی به ولتاژ به جای این که در مرحله ی آخر و به صورت کلی انجام پذیرد، در هر پیکسل و به طور جداگانه صورت می گیرد. برندهای مشهور جهت تولید دوربین های آنالوگ از انواع حسگرهای CCD و در تولید دوربین های شبکه از حسگرهای CMOS استفاده می کنند. لنزها u تمرکز نور ورودی به دوربین نقاشی کلیدی در عملیات دریافت تصاویر توسط حسگرها ایفا میکنند و با به کارگیری انواع فیلترها، رنگ تصاویر پس از انعکاسری تصاویر در حسگر در تصاویر خاکستری خروجی ظاهر می شود.

مطالب مرتبط

آموزش های مرتبط :


مقالات آموزش دوربین

Admin Fanamoozanمشاهده نوشته ها

من مهدی هستم و فارغ التحصیل رشته برق می باشم. حدود 10 سال بصورت عملی در حوزه برق و تاسیسات کار کرده ام و تجارب زیادی در این زمینه کسب کرده ام. مطالبی که منتشر میکنم تلفیقی از دانش و تجربه بنده در این زمینه می باشد. همچنین به مباحث تعمیرات موبایل، هوشمندسازی ساختمان، برق ساختمان و صنعتی و سیم پیچی موتور علاقمندم. امیدوارم از مطالب درج شده رضایت کافی را داشته باشید.

قسمت دیدگاه ها غیرفعال است