• تاریخچه دوربین مداربسته

  نخستین سیستم مدار بسته در سال ۱۹۴۲ میلادی توسط شرکت زیمنس آلمان به منظور مشاهده پرتاب موشک های V2 نصب شد. یک مهندس آلمانی بنام ” والتر بروج ” مسئول طراحی و نصب این سیستم بود. از آن پس سیستم های ضبط تصاویر دوربین مداربسته در برخی پایگاه های فضایی بزرگ جهت ضبط تصاویر پرتاب موشک ها به کار گرفته شد
 • دوربین های مداربسته پیشرفته

  یکی از ایرادات بزرگ سیستم های نسل گذشته ، عدم توانایی تحلیل یا درک محتوای تصاویر یا صحنه های گرفته شده از دوربین های نظارتی بود که این گونه سیستم ها وابسته به اپراتور انسانی بودند و توانایی محدودی در جستجو داشتند و در نتیجه امکان عکس العمل های فوری را غیر ممکن می ساخت .
 • نصب لنز دوربین مدار بسته

  نصب لنز دوربین مدار بسته
  نصب لنز دوربین مدار بسته
 • میکروفون یا برد صدا برای انتقال صدا دوربین مدار بسته

  میکروفون یا برد صدا برای انتقال صدای محیط به مرکز کنترل مورد استفاده قرار می گیرد. ممکن است میکروفون روی دوربین مداربسته باشد که در این صورت دوربین دارای خروجی صدا نیاز خواهد بود مانند دوربینهای مینی و پین هلی و برخی از دوربینهای صنعتی) یا به صورت جداگانه در محلی از محیط تصب گردد.
 • دوربین مدار بسته چیست ؟

  واژه دوربین مدار بسته” برگردان فارسی کلمه انگلیسی ClOSet Circuit teleVision یا به اختصار CCTV می باشد. معنی لغوی آن جعبه جادویی مدار بسته است و به دوربین هایی گفته می شود که در جای خود ثابت اند. دوربین مدار بسته به کلیه دوربین هایی اطلاق می گردد که در محل خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می کنند
 • مزایای استفاده از دوربین مدار بسته Speed Dome

  دارا بودن ضریب امنیتی بالا و کاربری فوق العاده این نوع دوربین ها است. به طوری که در اکثر مراکز امنیتی که تصویر گویا و واضح برای مسئولین احتیاج است مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از خصوصیات دوربین مدار بسته Speed Dome که در محیطهای باز مورد استفاده قرار می گیرند، گردش ۳۶۰ درجه آنها می باشد.
 • لنز اتوایریز دوربین مدار بسته (لنزهای قابل تنظیم اتوماتیک (AUTOIRIS))

  لنزهایی که دریچه نور در آنها به طور خودکار اتوماتیک تنظیم می شود لنز اتوایریز نامیده می شوند. تنظیم دریچه نور در این لنزها، با توجه به مقدار نور محیط ، اتوماتیک انجام می گیرد. این لنزها دارای دو نوع دی سی درایو و ویدئو درایو هستند و هنگام بستن لنز روی دوربین باید کلید مربوط به آن را در پشت دوربین تنظیم کرد. لنزهای اتوایریز توسط کابل چهار سیمه لنز به محل اتصال مخصوصی که در پشت یا بغل دوربین وجود دارد وصل می شوند.
 • کنترلر دوربین مدار بسته

  کنترلر دستگاهی است که به وسیله آن می توان پایه دوربین Pan –tilte را کنترل نمودند و به وسیله این دستگاه مقدار زوم ، حرکت به چپ و راست و بالا پایین کردن دوربین های مذکور را تعیین کرد . کنترلر به طور کلی بر دو نوع است : تک کانال چند کانال
 • کلید تتظیم نور زمینه BLC در دوربین مدار بسته

  در مواردی که دوربین رو به یک منبع نور (مثلا یک پنجره) باشد و نور پس زمینه تصویر باعث تاریک دیده شدن اشیای نزدیک شود با گذاشتن این کلید روی حالت روشن می توان کیفیت تصویر را بهتر کرد، به شرطی که شی مورد نظر به زمینه خیلی کوچک نباشد. در این صورت ممکن است این تنظیم اثر چندانی نداشته باشد.
 • کاربرد دوربین مدار بسته

  کاربرد اصلی و عمده دوربین های مداربسته در سیستم های حفاظتی است اما کاربرد های آن به سیستم های حفاظتی محدود نبوده و از آن فراتر میرود کاربردهایی از قبیل کاربردهای پلیسی، نظامی، فضایی، صنعتی، کنترل ترافیک ، ارتباطات ویدیویی و تصویر برداری نامحسوسی.