• روش های بهبود کیفی تصاویر به دلیل کمبود یا نبود نور در دوربین مداربسته(قسمت اول)

  اهمیت نور و تأثیر آن بر کیفیت تصویر در مقاله های قبلی تشریح شد. در این قسمت روش های موجود در رفع مشکل کمبود نور یا نبود آن معرفی می شود. از آن جمله، می توان اقدام به افزایش روشنایی و نورپردازی کرد و یا به کارگیری دوربین های مداربسته خاص دید در شب تصاویر مطلوب حاصل کرد.
 • امواج مادون قرمز در دوربین مداربسته

  امواج مادون قرمز در دوربین مداربسته
  مادون قرمز بخشی از طیف الکترو مغناطیسی با طول موجی بین 760 تا 1000 نانومتر است. به طور معمول مادون قرمز را به سه قسمت نزدیک، میانی و دور تقسیم می کنند. امواج مادون قرمز مورد استفاده در سیستم نظارت تصویری با طول موج کمی بیش تر از طول موج نور مرئی، بین 700 تا 1100 نانومتر، با عنوان نور نزدیک به مادون قرمز (NIR) شناخته می شوند.
 • بینایی رنگ در دوربین مداربسته

  چون رنگ ­ها ادراکی هستند که با طول موج­های مخصوص تشعشعات الکترومغناطیس در چشم تولید می­ شوند، بنابراین پدیده ها و تئوری­های ظهور رنگ باید در نظر گرفته شوند.
 • رنگ به عنوان ماهیتی از نور در دوربین مداربسته

  اشیای رنگی نور را به طور انتخابی انعکاس می دهند. آن ها طول موج رنگی را که با آن دیده می شوند منعکس و مابقی را جذب می کنند. به طور کلی مشاهدۀ یک جسم به یک رنگ خاص به طول موج نور بازتابی از آن جسم مرتبط است. به عنوان مثال، چمن تمامی طول موج های موجود در طیف نورهای مرئی به استثنای نور سبز را جذب می کند
 • برخورد نور با سطوح مختلف در دوربین مداربسته

  نور در طول موج­های مرئی در مغز انسان به شکل رنگ تفسیر می­ شود. تمامی رنگ­های مرئی بین طول موج­های رنگ­های قرمز، بنفش، نیلی، آبی، سبز، زرد و نارنجی یعنی رنگ­های رنگین کمان، تعریف می­ شوند.
 • نور مرئی در دوربین مداربسته

  نور انرژی ناشی از تابش امواج الکترومغناطیسی است و تنها باریکۀ نازکی از طول موج های آن از حدود 380 (بنفش) تا حدود 740 (قرمز) نانومتر نور مرئی را تشکیل می دهد و با چشم انسان قابل مشاهده است که در نتیجه ی آن، طول موج های بلندتر از طول موج نور قرمز را مادون قرمز و طول موج های کوتاه تر از طول موج نور بنفش را ماورای بنفش گویند که طول موج های نامرئی برای چشم انسان هستند.
 • تشخیص اصالت تصاویر سیستم نظارت تصویری

  تشخیص اصالت تصاویر سیستم نظارت تصویری
  واترمارک یکی از گیج کننده ترین مباحث در حوزه سیستم های نظارت تصویری است. یکی از مهم ترین کارکردهای یک سیستم دوربین مداربسته، امکان ضبط تصاویر و در صورت نیاز امکان ارائه این تصاویر ضبط شده به عنوان سند و یا مدرک به مراجع قضایی است
 • انتخاب سیستم ذخیره سازی در دوربین مداربسته

  استاندارد سیستم ها بر اساس انتقال و ضبط تصاویر 50 سال پیش است و از لحاظ فنی برای کابل ویدئو غیرممکن است که چنین تصاویر کیفیت بالایی را پردازش کند. در فن آوری استاندارد تلویزیون، تصویر به صورت نیم فریم پخش می شود، و همان طور که نام آن نشان می دهد
 • جریان ارسال داده ها در دوربین مداربسته

  نوع جریان ارسال داده در دوربین های مداربسته نظارتی تأثیر شگرفی در کیفیت تصاویر و پهنای باند مصرفی دارد. به طور معمول زمانی که در مورد جریان ارسال داده ها و یا نوع رمزگذاری داده ها صحبت می شود، کدگذاری/ کدگشایی مانند H.264 و یا MPEG 4 به ذهن می آید
 • استانداردهای مربوط به اندازه ی تصاویر در دوربین مداربسته(قسمت سوم)

  اصطلاح تصویر HD اختصار تصاویر با تفکیک بالا است، اغلب برای توصیف تلویزیون ها و فیلم هایی استفاده می شود که در مقایسه با نمونه های استاندارد کیفیت بهتری دارند. فیلم های HD از بالا تا پایین به طور معمول از 720 تا 1080 ردیف پیکسل تشکیل شده اند و بنابراین 720P/1080P نیز نامیده می شوند.